POSTANOWIENIA NOWOROCZNE NA 2022, czyli o wyznaczaniu celów

1 stycznia 2022! Nowy Rok! Nareszcie! Najwyższy czas na postanowienia noworoczne na 2022! Gotowi?

Dlaczego robimy postanowienia noworoczne na 2022?

Zmiana roku kalendarzowego zazwyczaj napełnia nas radością i nadzieją. Snujemy plany i wyobrażamy sobie, co przyniesie nam nadchodzący 2022 rok. Chcemy zmiany, więc świetnym impulsem do wprowadzenia jej w życie jest zmiana daty w kalendarzu.

Zanim wpadniesz na pomysł, że „nowy rok — nowa ja”, oddzielisz grubą kreską przeszłość od teraźniejszości i postanowisz zmienić w sobie (prawie) wszystko… może lepiej na chwilę się zatrzymać? Może usiądziesz i poświęcisz trochę czasu na podejście z głową do tematu postanowień noworocznych na 2022.

postanowienia noworoczne na 2022 nowy rok nowa ja

Ja, osobiście, uważam jednak postanowienia noworoczne za trochę przereklamowane

To dlaczego w ogóle o tym piszę?

Czy warto robić postanowienia noworoczne?

To zależy. Z jednej strony — tak, warto. Zawsze warto podejmować działania, które mogą wnieść coś dobrego do naszego życia.

Jeżeli potrzebujesz impulsu do działania i Nowy Rok jest dla Ciebie takim impulsem — to jak najbardziej, działaj!

Z drugiej strony, czy powinniśmy czekać z wprowadzeniem zmian w swoim życiu na zmianę cyferek w dacie? Zdecydowanie nie.

Każdy moment jest dobry, jeżeli chcemy robić coś, co jest dla nas ważne i co przyniesie nam jakąś korzyść. 

Załóżmy jednak, że akurat tak się składa, że zamierzasz właśnie teraz, w styczniu, wyznaczyć sobie cel(e) na nadchodzący rok. Jak się w takim razie do tego zabrać?

Jak wyznaczyć cele na 2022 rok?

Zanim opiszę kilka metod wyznaczania celów, warto podkreślić jedną, szalenie ważną rzecz:

Twoje cele muszą być TWOJE.

To oznacza, że muszą być zgodne z Tobą, Twoimi wartościami, Twoim pomysłem na siebie, Twoją wizją przyszłości. Nie musisz realizować celów „bo wypada” albo „bo co ktoś tam powie, jak tego nie zrobię” (o ile nie jest to Twój szef i nie mówimy o Twoich obowiązkach zawodowych, ok? 😉). Jeżeli ktoś mówi Ci, że powinnaś robić to i to albo zachowywać się tak i tak… nie musisz. Pytanie, czy TY chcesz, czy jest to dla CIEBIE ważne. Jeśli tak — super. Jeśli nie — nie rób tego. Szkoda życia na realizowanie cudzych celów i ambicji.

W kontekście celów niepodważalnym Autorytetem jest Pani Swojego Czasu. To dzięki niej znajduję się w miejscu, w którym jestem. Dlatego też z pełnym przekonaniem mogę polecić Kursoksiążkę Oli „Cele i planowanie”, bo pomogła mi przejść przez proces określenia pomysłu na siebie i znalezienia własnej drogi w życiu (o czym więcej pisałam tutaj).

Skoro to już ustaliliśmy, przejdźmy do meritum.

Jakie są metody wyznaczania celów?

wyznaczanie cel smart planowanie 2022

SMART

To akronim z języka angielskiego od następujących słów:

Specific — konkretny, jasno określony, szczegółowy,

Mesurable — mierzalny, taki który możemy zmierzyć lub sprawdzić, czy udało nam się go osiągnąć,

Attainable — osiągalny **, czyli taki, który możemy wdrożyć, biorąc pod uwagę nasze życie, naszą codzienność i nasze możliwości,

Relevant — ważny, istotny, taki, który odpowiada naszym wartościom i priorytetom w życiu,

Time-bounded — określony w czasie, posiadający ramy czasowe, posiadający deadline.

** w zależności od tłumaczenia, czasem można tutaj znaleźć słowo Ambitious (ambitny), czyli cel powinien stanowić dla nas pewnego rodzaju wyzwanie. Jeżeli dopiero zaczynasz pracę z celami, polecam jednak, żeby trzymać się słowa „osiągalny”, bo ambitne cele czasem mogą nas odstraszać, przez co nie zabieramy się do ich realizacji.

Opis efektu

Prosta metoda polegająca na opisie efektu, jaki chcemy osiągnąć. Jest to o tyle pomocne, że, mając wizję tego, co nasz czeka na końcu, mamy większą motywację do działania.
Pomocne pytania:

  • Co będzie wyznacznikiem osiągniętego celu?
  • Jak się będę czuć?
  • Jaka/ jaki będę?
  • Co się zmieniło względem teraźniejszości?
  • Jakie korzyści będę z tego mieć?

One Little Word

To takie słowo przewodnie na cały rok. Ważne, żeby nie poprzestać na wymyśleniu tego słowa. Można sobie wokół tego przygotować pewną wizję, moodboard ze skojarzeniami, tablicę zawierającą wyznaczniki, słowa posiłkowe. Fajnie mieć to słowo na widoku, aby cały czas nam o sobie przypominało. Jeśli na przykład jako postanowienie noworoczne na 2022 rok wybierzemy słowo „rozwój” powinniśmy działać tak, żeby wykorzystywać okazje do zdobywania wiedzy, rozwijania się, kształcenia. Jeżeli naszym słowem przewodnim będzie „spokój” możemy poszukać swojego sposobu na osiągnięcie spokoju, znaleźć czas w ciągu dnia na wyciszenie się. 

OKR

Kolejny skrót z angielskiego od słów: Objectives and Key Results.

Bardzo prosty sposób. Wyznaczamy cel i kluczowe rezultaty, po których będzie można ocenić, czy cel został osiągnięty. Ważne, aby te kluczowe rezultaty były możliwie konkretne i szczegółowe.

Jeśli naszym celem byłoby: Nauczyć się odpuszczać, w kolejnym kroku powinniśmy określić kluczowe rezultaty:

  1. Umiem rozpoznać (wyłapać) sytuacje, na które nie mam wpływu.
  2. Wiem, jaka taktyka pomaga mi nie stresować się w takiej sytuacji (np. 3 głębokie wdechy).
  3. Potrafię przytoczyć co najmniej kilka sytuacji, które kiedyś bez sensu wyprowadzały mnie z równowagi, a teraz udało mi się je odpuścić.
odpocznij oddychaj odpuszczanie

Jakie mogą być postanowienia noworoczne na 2022 rok*?

*W założeniu są to postanowienia, które będziemy realizować cały rok (do końca grudnia 2022)

  • Nauczę się języka niemieckiego na poziomie B1.
  • Znajdę nowe hobby i będę się nim zajmować dwa razy w tygodniu przez godzinę.
  • Schudnę x kilogramów.
  • Napiszę ebooka o planowaniu celów.
  • 3 godziny w tygodniu będę poświęcać na własny rozwój.
  • Będę zaczynać dzień od 10 minut medytacji.
  • Założę własny biznes online, który będzie przynosił min. 2.000 zł dochodu miesięcznie.
  • Wyjadę na dwa tygodnie do Włoch.
  • Raz na dwa miesiące wyjeżdżać z przyjaciółkami na babski weekend.

Moje postanowienia noworoczne na 2022r.

Chcesz wiedzieć, jakie są moje postanowienia noworoczne? Może jak się nimi pochwalę publicznie, będzie mi trudniej odpuścić 🙈

  1. aktywność fizyczna minimum 3 razy w tygodniu przez godzinę;
  2. rozwój bloga (w ramach wizji rozwoju firmy) – minimum dwa posty miesięcznie.

🎯 Pierwsze realizuje moją wizję bycia kobietą (matką) aktywną, pełną energii, uśmiechniętą. Taką, która może bawić się z dziećmi, biegając, skacząc i tańcząc bez zadyszki i wypieków na twarzy. Wiem, że regularne treningi mi w tym pomogą. Poza tym, że przyniosą również korzyści zdrowotne. 😊

🎯 Drugie nawiązuje do wizji rozwoju firmy oraz doskonalenia umiejętności kluczowych w pracy wirtualnej asystentki.

Jak zrealizować swoje postanowienia?

Mamy określony cel. Co dalej?

Jak powiedział Antoine de Saint Exupery: „Cel bez planu jest tylko… życzeniem.”  Co za tym idzie, wyznaczanie celów (czyli też określenie, jakie są moje postanowienia noworoczne na 2022 rok) i planowanie są nierozerwalne. To oznacza, że gdy wyznaczymy cel, musimy stworzyć plan, a dopiero później zająć się realizacją poszczególnych kroków.

Bo potem znowu będziemy zastanawiać się, dlaczego łamiemy postanowienia noworoczne…

Więcej na ten temat przeczytasz w kolejnym wpisie (kliknij TUTAJ).

Jeżeli nie chcesz czekać i masz ochotę już teraz przeanalizować swoje dotychczasowe cele, przygotować swoją wizję na 2022 rok i wypróbować 3 metod planowania celów — zapisz się na mój newsletter i pobierz Planer postanowień i celów.

.

Last but not least…

Na koniec jeszcze jedna ważna sprawa, bez której ani rusz (a uwierz mi, naprawdę wiem coś o tym, testowałam na własnym żywym organizmie 🙈)!

Nie zapominaj o odpoczynku !

Odpoczynek jest niezbędny, aby utrzymać efektywność i motywację na wysokim poziomie? Jeżeli nie zadbamy o regenerację dla naszego organizmu, szybko odczujemy negatywne skutki (gorsza koncentracja, wolniejsza praca, wyższy poziom stresu i rozdrażnienia). Oczywiście musimy pamiętać o regeneracji zarówno dla ciała, jak i umysłu.

Możesz myśleć sobie „odpoczynek to strata czasu”, „odpoczynek to to samo co lenistwo”, „odpoczywać będę na emeryturze” itd… NIC BARDZIEJ MYLNEGO!

Pomyśl: jeśli np. zamiast 5 minut na napisanie maila, nagle będziesz potrzebować 10 minut na zebranie myśli i zmuszenie do pracy przemęczonego umysłu. Albo pójdziesz robić (kolejną) kawę, żeby się obudzić, spędzając przy ekspresie kolejne cenne minuty.

Może jednak lepiej „poświęcić” tę chwilę na regenerację, aby z pełnią sił i maksymalną efektywnością zrealizować swoje postanowienia noworoczne na 2022 rok? 🤩


Daj znać, jakie jest Twoje nastawienie do postanowień noworocznych i czy masz już zaplanowane działania na 2022 rok 🙂

Kasia

Ps. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, kim jestem i co tutaj robię, zapraszam do wpisu powitalnego.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *